آراستگي‌هاي پنهان يك خانه - باشگاه مشتریان تیرداددکور
خانه

باشگاه مشتریان تیرداددکور

آراستگي‌هاي پنهان يك خانه

آراستگي‌هاي پنهان يك خانه
اگر براي روزهاي پاياني هفته قصد داريد كه دستي به سر و روي خانه بكشيد و بي‌نظمي‌هايي كه در طول يك هفته يا طي ماه‌ها در خانه شما ايجاد شده‌اند را نظم و سامان ببخشيد، مي‌توانيد از راهكارهاي زير كمك بگيريد تا هم بتوانيد اين تغييرات را به بهترين شكل انجام بدهيد.
هفت صبح: با استفاده از نظم‌دهنده‌ها و فضاهاي بكر و بدون استفاده، بي‌نظمي‌ها را در گوشه و كنار خانه سازماندهي كنيد.
اگر براي روزهاي پاياني هفته قصد داريد كه دستي به سر و روي خانه بكشيد و بي‌نظمي‌هايي كه در طول يك هفته يا طي ماه‌ها در خانه شما ايجاد شده‌اند را نظم و سامان ببخشيد، مي‌توانيد از راهكارهاي زير كمك بگيريد تا هم بتوانيد اين تغييرات را به بهترين شكل انجام بدهيد و هم در زمان و انرژي صرفه‌جويي كنيد. البته فراموش كنيد كه ‌ايجاد اين تغييرات خسته‌كننده است و بايد براي انجام آنها از اعضاي خانواده‌تان كمك بگيريد.
 
كابينت آشپزخانه
كشوها و قفسه‌هاي كابينت از بهترين نظم‌دهنده‌ها در آشپزخانه هستند. بنابراين بايد بهترين استفاده را از اين فضا ببريد. البته فراموش نكنيد كه اگر همين فضاي مفيد را با تركيبي از ظروف چيني، قابلمه‌ها، ادويه‌ها و خرت و پرت‌هاي ديگر انباشته كنيد،‌ كار كردن در آشپزخانه براي شما با سردرگمي ‌و كلافگي همراه خواهد بود.
بنابراين در اين مجالي كه دست داده،‌كابينت‌ها را مرتب كنيد و هر قفسه را به چيدن يك نوع از وسايل اختصاص دهيد. براي پيشگيري از بروز آسيب در ظروف شكستني هم، در زمان چينش آنها‌ بين هر قطعه، يك حوله كاغذي قرار دهيد.
قفسه داروخانه
ابتدا،‌ داروها و وسايل كمك‌هاي اوليه‌اي كه تاريخ انقضاي آنها به پايان رسيده را دور بريزيد. اگر اين قفسه را در فضاي رختكن حمام نصب كرده‌ايد، بهتر است كه آن را به جايي در آشپزخانه انتقال بدهيد تا رطوبت حمام موجب فساد زودرس داروهاي شما نشود.
سپس داروها را بر اسا‌س خاصيت‌هاي درماني كه دارند، در طبقه‌ها يا جعبه‌هاي جداگانه بگذاريد. براي مثال داروهاي مربوط به سرماخوردگي و آنفلوآنزا را جدا از داروهاي مربوط به معده يا مسكن‌ها قرار دهيد. به ‌اين ترتيب هم دسترسي به داروها آسان‌تر مي‌شود و هم خطر مصرف اشتباهي داروها از بين مي‌رود.
كمد ملحفه‌ها
براي مرتب‌سازي اين بخش از خانه و تداوم بخشيدن به نظم و ترتيب آن،‌ بهتر است ابتدا پتوهاي سبك تابستاني و ملحفه‌هايي كه از آنها استفاده نمي‌كنيد را جدا كنيد و در قسمت انتهايي طبقات قرار دهيد. سپس بسته‌بندي‌هايي تهيه كنيد كه شامل يك بالش،‌ يك ملحفه و يك پتوي سبك زمستاني باشد.
در اين صورت هم در زمان استفاده مجبور نيستيد تمام كمد را براي درآوردن يك ملحفه بيرون بريزيد و هم مي‌توانيد هر ازچندگاهي بسته‌بندي‌ها را جايگزين بالش‌ها، ‌پتوها و ملحفه‌هايي كنيد كه قصد شستن آنها را داريد.
كمد لباس‌ها
براي مرتب كردن خرده‌ريزهاي داخل كمد لباس ‌از جعبه‌هايي متناسب با فضاي كمدتان بهره بگيريد. براي اين كار حتما لازم نيست جعبه‌هاي چوبي يا مقوايي و تزئيني گران‌قيمت را خريداري كنيد. اين جعبه‌ها به دليل مخفي بودن در كمد جنبه دكوراسيوني ندارند
و شما مي‌توانيد حتي از جعبه‌هاي بزرگ پلاستيكي و ارزان‌قيمت براي نظم دادن به لباس‌هاي دم‌دستي يا خرده‌ريزهايي مانند شال، ‌كلاه، ‌دستكش و چتر استفاده كنيد. از سوي ديگر اگر كمد ديواري خانه شما حاوي چنين طبقه‌هاي نيست،‌ مي‌توانيد چنين طبقات كارآمدي را با دو پايه فلزي و يك طبقه چوبي در داخل كمد ايجاد كنيد.
اتاق بچه‌ها
بچه‌ها يكي از اصلي‌ترين عوامل به هم ريختگي در خانه هستند. علت آن هم زياد و خرد بودن وسايل بازي آنهاست كه دائم در اطراف اتاق پخش و پلا مي‌شود. بنابراين بايد در اتاق او از نظم‌دهنده‌هايي ساده استفاده كنيد و به او آموزش دهيد كه چطور از آنها استفاده كنيد.
براي اين منظور به جاي قرار دادن يك كتابخانه بلندبالا در اتاق او براي چيدن كتاب‌ها، يك سبد حصيري تهيه كنيد و كتاب‌هاي كودك را داخل آن بچينيد. برداشتن و گذاشتن كتاب در چنين سبدي بسيار راحت‌تر از چيدن يك كتابخانه است. علاوه بر آن شما مي‌توانيد يك سبد بزرگ پلاستيكي تهيه كنيد و اسباب‌بازي‌هاي دم‌دستي و كوچك فرزندتان را داخل آن بريزيد.
موتورخانه يا زير‌زمين
اگر خانه شما به سيستم شوفاژ مجهز است، ‌پس به طور حتم فضايي در زير‌زمين خانه شما وجود دارد كه مي‌توانيد برخي از لوازم اضافي اما ضروري را داخل آن جانمايي كنيد. البته به شرط اينكه ‌اين وسايل را به صورت مرتب و بالاتر از سطح زمين جانمايي كنيد.
به‌اين ترتيب هم فضاي موتورخانه مرتب و تميز مي‌ماند و هم در صورت نشت آب يا تركيدگي لوله‌ها در اين بخش، وسايل شما دستخوش خرابي و آسيب نمي‌شوند. براي اين منظور شما مي‌توانيد از پالت‌هاي چوبی يا پلاستیکی برای نگه داشتن وسايل با فاصله‌اي از سطح زمين استفاده كنيد.
انباري يا پاركينگ
داشتن يك فضاي اختصاصي بزرگ در خانه مانند يك انبار يا يك پاركينگ مجزا،‌ امكان نظم دادن به خرده‌ريزها را ده‌ها برابر بيشتر مي‌كند. اگر شما هم چنين فضايي داريد، ‌به جاي اينكه آن را با كمدها و وسايل قديمي‌ كه ديگر كاربردي براي شما ندارند، پر كنيد،
 
بهتر است در اطراف آن قفسه‌هايي ايجاد كنيد و وسايل مربوط به تعميرات مانند جعبه‌هاي ابزار،‌ قوطي‌هاي رنگ استفاده نشده،‌ كفش‌هاي اضافي، وسايل ورزش و كوهنوردي و خرده‌ريزهايي كه در كمدهاي داخل خانه براي آنها جايي نداريد را داخل آنها بگذاريد. علاوه بر اينها سطل‌هاي بازيافت را كه مخصوص زباله‌هاي خشك كاغذي، ‌فلزي و شيشه‌اي است در آنها جانمايي كنيد.
 
پاگرد يا زير‌شيرواني
اگر خانه شما ويلايي است و پاگردي اختصاصي داريد مي‌توانيد از آن به عنوان يك انباري استفاده كنيد. يادتان باشد كه دماي هواي پاگرد خانه شما و ميزان آفتابي كه به آنجا مي‌تابد، تعيين‌كننده نوع وسايلي است كه مي‌توانيد در آنجا بچينيد.
براي مثال اگر اين فضا در طول روز سايه است و دمايي پايين دارد،‌مي‌توانيد براي نگهداري مواد خوراكي مانند ترشي‌ها و برنج از آن استفاده كنيد اما اگر هواي گرمي‌ دارد و آفتابگير است، مي‌توانيد چمدان‌ها يا وسايلي كه دماي هوا تاثيري بر سلامت آنها ندارد را در آنجا قرار بدهيد. اگر نور آفتاب مستقيم به ‌اين مكان مي‌تابد بهتر است وسايل‌تان را با ملحفه‌اي بزرگ بپوشانيد تا آفتاب رنگ وسايل را بي‌رنگ نكند.
 

تصاویر این صفحه
برچسب ها
این پرونده را به اشتراک بگزارید :
Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon Email

یادداشت کاربران

درج یک یادداشت :

نام کاربر :
info@tirdaddecor.ir :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :

نظر سنجی

چگونه با ما آشنا شدید ؟
تبلیغات اینترنتی
موتور های جستجو
دوستان وآشنایان
تبلیغات روزنامه ای
تراکت و پیامک
 

ورود/پنل کاربری

نام کاربری :

کلمه عبور :

کد امنیتی :

ثبت نام - بازیابی گذرواژه