چیدمان آشپزخانه - باشگاه مشتریان تیرداددکور
خانه

باشگاه مشتریان تیرداددکور

چیدمان آشپزخانه

چیدمان آشپزخانه
به نام خدا
 
) هنگام چیدمان آشپزخانه به دسترسی آسان توجه داشته باشید. وسایلی که زیاد از آنها استفاده می‎کنید روی کابینت و در دسترس قرار دهید.
۲) بهتر است قسمت‎ها‎ی پایینی که برای نگهداری وسایل از آنها استفاده می‎شود به شکل کشو باشد. کشو به راحتی بیرون می‏آید و دسترسی را آسان می‎کند. به این روش لازم نیست برای برداشتن وسایلی که عقب‏تر هستند سایر وسایل را بردارید و داخل کابینت خم شوید.
۳) با نصب طبقات چرخان در کابینت‏های بالایی دسترسی به وسایل را آسان‎تر کنید.
۴) هرچند در نگهداری وسایل در آشپزخانه بیشتر به میزان استفاده از آنها توجه می‎شود اما وزن وسایل هم باید مورد توجه قرار بگیرد. وسایل سنگین را در ارتفاع بین شانه تا ران قرار دهید.
قرار دادن این وسایل بالاتر و پایین‎تر از این سطوح فشار زیادی به بدنتان وارد می‌کند. وسایلی با وزن متوسط را یک قفسه بالاتر یا پایین‎تر از وسایل سنگین و در ارتفاعی بالاتر از چشم و پایین‌تر از زانو قرار ندهید. اجسام سبک مانند قوطی حبوبات و غلات را جایی که دسترسی به آنها راحت باشد، قرار دهید.
۵) وسایل را طوری بچینید که فضای کافی برای کار داشته باشید.
۶) کنار اجاق گاز فضایی برای قرار دادن ظروف و مواد غذایی که هنگام آشپزی به آنها نیاز دارید در نظر بگیرید. بهتر است این فضا را در دوجهت نظر بگیرید تا تنها به یک سمت چرخش نداشته باشید. اگر چپ‌دست هستید وسایل را در جهتی که راحت‏تر با آن کار می‎کنید، قرار دهید.
۷) مایکروفر را در ارتفاع مناسب برای همه افراد خانه قرار دهید تا برداشتن و گذاشتن ظروف داغ در آن راحت باشد.
۸) اگر قد بلند هستید بهتر است از ماشین ظرفشویی رومیزی استفاده کنید تا هنگام برداشتن و گذاشتن ظروف مجبور به خم‌شدن نشوید.
 
 
سلامت: سياري بر اين باورند که آشپزخانه قلب خانه است و نخستين نکته اي که در اين بين بايد مورد توجه قرار گيرد، محل استقرار آن نسبت به کل خانه است. البته هميشه در اين مورد تصميم گيري با ما نيست اما اگر در حال ساختن خانه اي جديد يا نوسازي خانه قديمي تان هستيد، ايده آل ترين مکان براي آشپزخانه در انتهاي خانه و يا حداقل پشت خط مرکزي ساختمان است. به هر حال بهتر است که در زمان ورود به خانه، آشپزخانه جلوي چشم نباشد چرا که اين مساله مي تواند موجب مشکلات سوء هاضمه و تغذيه شود. به علاوه آشپزخانه اي که جلوي چشم باشد، ساکنان خانه را به وقت و بي وقت غذا خوردن تشويق مي کند اما راه حل هايي وجود دارد که مي توانند اين مسأله را تعديل کنند.
۱) سعي کنيد کمي ابتکار به خرج دهيد و ورودي آشپزخانه را با پرده هاي چوبي يا لووردراپه بپوشانيد و يا شيئي فوق العاده چشمگير را در نزديکي آن قرار دهيد تا نظر را به سمت خود جلب و از سمت آشپزخانه منحرف کند.
 
۲) پنجره براي عبور و مرور نور و هوا تعبيه مي شود و از ملزومات آشپزخانه است و طول استاندارد آن نبايد کمتر از دو متر باشد اما با اين حال براي تخليه هواي داخل آشپزخانه بايد از هواکش استفاده کنيد.
 
۳) يکي از مهم ترين اجزايي که در چيدمان و طراحي دکوراسيون يک آشپزخانه نقش دارد، کابينت است. هم اکنون کابينت هاي متفاوتي از نظر رنگ و جنس در بازار موجود است و محدوديتي در انتخاب آن وجود ندارد. براي چيدمان مناسب آشپزخانه بهتر است رنگ ديوارها، کابينت، اجاق گاز و يخچال را مدنظر قرار دهيد تا به ترکيب مناسب تري برسيد.
 
۴) نحوه چيدن وسايل آشپزخانه بايد طوري باشد که فرد در هنگام کار از راست به چپ حرکت کند. اجاق گاز بايد در وضعيت مسلط قرار گرفته باشد تا آشپز هميشه و به راحتي به ورودي تسلط داشته باشد.
 
۵) ايجاد مثلثي که سه گوشه آن اجاق گاز، سينک و يخچال در فاصله دو تا دو و نيم متري از هم باشند از مواردي است که بهتر است رعايت شود. اين ترکيب بندي امکان حرکت و دسترسي راحت را در محيط فراهم مي کند اما نزديکي اجاق گاز به پنجره بسيار خطرآفرين است.
 
۶) ماشين ظرفشويي بايد در طرف راست يا چپ سينک قرار گيرد.
 
۷ ) گل هاي تازه، ظرفي ميوه و يا گلداني بزرگ در آشپزخانه انرژي خوشايند و شادي بخشي را وارد محيط مي کنند و سمبل سلامت و سرزندگي هستند. 
 
براي داشتن آشپزخانه‌اي زيبا لازم است اصولي را رعاي کنيد. جايگاه صحيح داشتن در خانه، مرتب بودن، استفاده درست از مکان‌هاي خالي، نورپردازي و جايگذاري صحيح وسايل در‌ آشپزخانه جزو اين اصول است که مي‌خواهيم با جزييات بيشتر به آن بپردازيم.
 
 
چگونه آشپزخانه را مرتب کنيم؟
در آشپزخانه بايد 4 قطب اصلي وجود داشته باشد. يک قطب مخصوص انجام کارهاي خشک مثل خرد کردن مواد غذايي و استفاده از وسايل برقي، يک قطب براي انجام کارهاي خيس مثل شستن ظروف، يک قطب مخصوص آشپزي و يک قطب مخصوص انبار کردن که محل قرار دادن يخچال و کمدهاي ديواري است. در اين صورت کارها سريع‌تر انجام خواهد شد و احتمال بروز خطر در حين جابه‌جايي وسايل داغ يا سنگين کاهش مي‌يابد.
 
 
چگونه وسايل را جاسازي کنيم؟
همه چيز به فضاي آشپزخانه و وسعت آن بستگي دارد. در يک آشپزخانه مستطيل شکل که عرض آن بيش از دو متر نيست، بايد تنها از يکي از ديوارها براي نصب کمد و طبقات استفاده کرد و گاز در بهترين جاي ممکن قرار داده شود. در آشپزخانه‌هاي مربع شکل يا L ‌شکل‌چيدن وسايل راحت‌تر است و حتي مي‌توان از يک ميز صبحانه نيز استفاده کرد اما اين ميز و صندلي‌هايش بايد با ظرافت و با توجه به فضا انتخاب شوند تا جاگير نشوند.
 
 
چگونه از فضاها بهره ببريم؟
بهترين راه‌حل اين است که وسايل زاويه‌دار نخريم. ميزهاي گرد و تاشو بهتر از ميزهاي زاويه‌دارند. اين روزها باب شده که در آشپزخانه از کمدهايي با درهاي شيشه‌اي که حکم بوفه را دارند استفاده مي‌شود. استفاده از کمدهايي که درون آنها ديده نشود، بهتر است زيرا در اين صورت مي‌توانيد ظروف و لوازم غيرضروري را درون آن به راحتي جاسازي کنيد و نيازي نيست ظروف را به شکل تزئيني و با فاصله بچينيد!زياد بودن کشوها نيز امتيازي براي آشپزخانه محسوب مي‌شود و به مرتب بودن آن کمک مي‌کند.
 
 
کدام نوع نورپردازي براي آشپزخانه مناسب‌تر است؟
يک منبع نور کلي به همراه منابع نوري کوچک‌تر در مکان‌هاي مهم کاري در آشپزخانه بسيار ضروري است. تعداد پريزهاي برق نيز در آشپزخانه بايد حداقل سه تا چهار عدد باشد، به طوري که فرد مجبور نباشد مدام براي استفاده از يک وسيله برقي، وسيله برقي ديگري را از برق بکشد.
 
 
چقدر از ارتفاعات آشپزخانه قابل استفاده است؟
بهترين اماکن قرار دادن وسايل در آشپزخانه ارتفاع 80 تا 160 متري است. در اين ارتفاعات بايد وسايلي را قرار داد که مدام در طول روز مورد استفاده قرار مي‌گيرند. مناسب‌ترين ارتفاع نيز ارتفاع 91 سانتي‌متري معرفي شده است اما اگر قد شما بلندتر است، مي‌توانيد اين ارتفاع را به يک متر برسانيد.
 

تصاویر این صفحه
برچسب ها
این پرونده را به اشتراک بگزارید :
Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon Email

یادداشت کاربران

درج یک یادداشت :

نام کاربر :
info@tirdaddecor.ir :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :

نظر سنجی

چگونه با ما آشنا شدید ؟
تبلیغات اینترنتی
موتور های جستجو
دوستان وآشنایان
تبلیغات روزنامه ای
تراکت و پیامک
 

ورود/پنل کاربری

نام کاربری :

کلمه عبور :

کد امنیتی :

ثبت نام - بازیابی گذرواژه